Equipped with a USB output, the AT2020USB+ is designed for digitally capturing music or any acoustic audio source using your favorite recording software. The microphone offers the critically acclaimed, award-winning sound of the AT2020, with studio-quality articulation and intelligibility perfect for singer/songwriters, podcasters, voice-over artists, field recorders, and home studio recorders.
Specification | |
| Type | permanently polarized condenser |
| Sample rate | 44.1/48 kHz |
| Bit rate | 16 bit |
| Capsules | Cardioid |
| Polar patterns | |
| Frequency response | 20 - 20,000 Hz |
| Sensitivity | |
| Max SPL | |
| USB Connection | Yes |
| XLR Connection | No |
| 3.5 Connection | Headphone only |
| Cable Length | |
| Power Requirements | USB Power (5V DC) |
| High-Pass Filter | |
| Software | No |
Headphone amplifier | |
| Impedance | |
| Power output (RMS) | 130 mW (at 1 kHz, 10% T.H.D., 32 ohm load) |
| Frequency response | |
| Signal-to-noise ratio | |
| Connector | 3.5 mm TRS (stereo) |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | 162 x 52 mm |
| Weight (grams) | 386 g |
| Colourway | |