The Interceptor DS B1 by MSI uses an Optical sensor, providing a DPI/CPI range of up to 1,600dpi. This results in a tracking speed of 37ips, and a maximum acceleration of 15G. It uses a USB Gold plated connection. It weighs in at 108g without the cable, has 8 x 2g weights and is approximately 123 x 71 x 39mm (LxWxH).
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A Gold plated |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | 8 x 2g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PAW-3509 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 800 / 1200 / 1600 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 37ips |
| Max acceleration | 15G |
| Polling Rate Wired | 125Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | 4,000fps |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Red |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 71 x 39mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 108g |