The Sagitta H6L by Tesoro uses a Laser sensor, providing a DPI/CPI range of 5000dpi. This is combined with a 32bit ARM Cortex Processor. This results in a tracking speed of up to 130 ips, and a maximum acceleration of 30g. It uses a USB, Gold-Plated connection with a 2 m, braided cable. It weighs in at 122g grams with the cable and is approximately 130.5 x 72.5 x 42mm (LxWxH).
Ultra ergonomic and incredibly comfortable gaming mouse designed for most genres of games such as FPS, MOBA and RTS. Include states of the art laser sensor, antimicrobial soft-touch finish and customizable 16.8m RGB color lighting.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | 30 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB, Gold-Plated |
| Cable length | 2 m, braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Tesoro Sagitta Software |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | 32bit ARM Cortex |
| Lift off distance | 1 to 5mm lift detection |
| DPI/CPI | 5000dpi |
| Memory Size | 512KB |
| Max tracking speed | up to 130 ips |
| Max acceleration | 30g |
| Polling Rate Wired | Adjustable, up to 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.8M RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130.5 x 72.5 x 42mm |
| Weight (grams) | 122g |
| Weight w/o cable | |