The Thunder M7 by Aorus uses a Laser sensor from Avago, specifically the ADNS-9800, providing a DPI/CPI range of 200 to 8200dpi. This results in a tracking speed of 150ips , and a maximum acceleration of 30g. It uses a USB connection with a 1.8M cable. It weighs in at 110g +/- 10g grams with the cable and is approximately 116 x 70 x 44 mm (LxWxH).
Create for MMORPG game titles, well located buttons offer instant execution of the gaming commands.
Specification | |
| No. of Buttons | 16 |
| No. of Macro Keys | 70 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8M |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | AORUS Macro Engine |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | Omron - 20 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-9800 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 to 8200dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 150ips |
| Max acceleration | 30g |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 12000 fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 116 x 70 x 44 mm |
| Weight (grams) | 110g +/- 10g |
| Weight w/o cable | |