The Cyclops X by Epic Gear uses an Optical sensor from Avago, specifically the ADNS-3310 / PMW3310, providing a DPI/CPI range of 5000dpi . This results in a tracking speed of 130 ips, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB, gold plated connection with a 1.8m braided cable. It weighs in at 110g without the cable and is approximately 123 x 70 x 42 mm (LxWxH).
Cyclops X is equipped with the latest IR LED sensing solution, driven by the EpicGear-tuned gaming precision firmware to deliver unmatched gaming accuracy and extreme stability.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | 6 fully programmable buttons |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB, gold plated |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | stealth black or polar white |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-3310 / PMW3310 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 5000dpi |
| Memory Size | 128 KByte |
| Max tracking speed | 130 ips |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 125, 250, 500, 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | stealth black version Red, polar white version White |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 123 x 70 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 110g |