Cut the cord and enjoy the freedom gaming without wires. Simply insert the nano-receiver into a USB port for fast, 2.4 GHz data transmission with virtually no delays, dropouts or interference.
Specification | |
| No. of Buttons | 17 |
| Connectivity | 2.4 GHz wireless nano-receiver |
| Cord Length | |
| Colour | Black and Silver |
| D-Pad | Yes |
| Illumination | None |
| Compatability | |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Power | 2 AA batteries |
| Rechargeable | With battery replacement |
Dimensions & Weight | |
| Dimension (LxWxH) | 142 x 98 x 75mm |
| Weight (grams) | 285 g |