The Avatar Pro X9 by Armaggeddon is a 5.1 channel gaming headset, which uses a 40mm driver. It uses a wireless 2.4GHz connection with a 15 meters cable. This delivers a frequency response of 20Hz - 20kHz and a sensitivity of 119dB +/- 3dBSPL.
The Avatar Pro X9 is a wireless 5.1 Dolby Digital surround sound headset designed with unrivalled audio quality. Armed with digital, analog and optical ports, the X9 stands unrivalled in cross-platform competency. Sharing is also made easy with the supplementary Avatar Pro S9 headsets.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | |
| Channels | 5.1 |
| Connection | wireless 2.4GHz |
| Cable Length | 15 meters |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Frequency Response | 20Hz - 20kHz |
| Max. input power | 100mW 2.00V |
| Sensitivity at 1KHz | 119dB +/- 3dBSPL |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | -56dB +/- 2bB |
| Frequency Response | 50Hz - 10000kHz |
| Signal-to-Noise Ratio | 58dB |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |