The Sabre Optical RGB by Corsair uses an Optical sensor from PixArt, specifically the S3988, providing a DPI/CPI range of 50 dpi - 6400 dpi. It uses a USB connection with a 1.8m braided cable. It weighs in at 100g grams with the cable and is approximately 124 x 80 x 38mm (LxWxH).
Ultra lightweight at just 100g, the Corsair Gaming Sabre Optical RGB 6,400 DPI gaming mouse offers easy comfort and fluid reach balanced by consistently accurate tracking, 1,000 Hz refresh rate, eight configurable buttons, and super-responsive switches. Four-zone 16.8M color backlighting creates a beautiful, personalized look that matches your style.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Corsair Utility Engine |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron for Left and Right |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | S3988 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 dpi - 6400 dpi |
| Memory Size | on-board, size not stated |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz/500Hz/250Hz/125Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Four-zone 16.8 million |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 124 x 80 x 38mm |
| Weight (grams) | 100g |
| Weight w/o cable | |