The Epic Gear SonorouZ SE Gaming Headset, delivering powerful audio with virtual 7.1 surround sound and 40mm drivers, this headset provides a truly immersive experience. The lightweight design (390g) ensures comfort during long gaming sessions, while the digital noise-canceling microphone guarantees clear communication with your team. Featuring a durable construction with a 2m USB connection and striking black and red aesthetics, the SonorouZ SE is built for victory.
SonorouZ SE is designed for gamers to experience the virtual gaming world in the most authentic way. The gaming specialized virtual 7.1 surround sound optimizing audio positioning capability, along with the circum-aural ear cups, further maximizing enjoyment of the most detailed sound effect. Additionally, the digital noise-cancelling microphone gives free external interference during game plays.
Every SonorouZ SE comes with a multi-functional inline controller, giving users the most convenience of adjusting volume without interrupting game plays. All audio features can also be fine-tuned via GUI software.
The foldable and swivel design and the retractable microphone gives SonorouZ SE the greatest advantage of portability. With reinforced strain relief (SR) and gaming-grade cable, SonorouZ SE is durable even under extreme circumstances. Most importantly, SonorouZ SE is fully adjustable for comfort for all head sizes.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 390g |
| Channels | Virtual 7.1 surround |
| Connection | Wired |
| Cable Length | 2m USB Type-A , gold-plated |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black and Red |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Driver | |
| Size | 40mm |
| Type | |
| Impedance | |
| Frequency Response | 20Hz - 20KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Digital noise canceling microphone |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | 100Hz - 10KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | No |
| Noise Cancelling | Yes |