The AnurA by Epic Gear uses an Optical sensor, specifically the A3060, providing a DPI/CPI range of Optical: 400/800/1600/3200 dpi Laser: up to 6030dpi HDSTâ„¢Mode: up to 4800dpi. This is combined with an ARM 32-bit Cortex M3 Processor and a maximum acceleration of 200 ips. It uses a USB connection with a 2m braided cable. The AnurA is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 102g without the cable and is approximately 116.6 x 69.5 x 40mm (LxWxH).
Co-developed by pro gamers, the AnurA is an ambidextrous gaming mouse made for gliding agility with total control in mind. The ergonomic was thoroughly studied and analyzed for rapid mouse movements often associated with the claw and tip grip types of gamers. The shorter and lighter chassis of the agile AnurA is the meanest fast-kill weapon for both hands.
Specification | |
| No. of Buttons | 11 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | AnurA GUI |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | A3060 |
| Processor | ARM 32-bit Cortex M3 |
| Lift off distance | 1mm |
| DPI/CPI | Optical: 400/800/1600/3200 dpi Laser: up to 6030dpi HDSTâ„¢Mode: up to 4800dpi |
| Memory Size | 128KB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 200 ips |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 116.6 x 69.5 x 40mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 102g |