The Cyclops by Epic Gear uses an Optical sensor, specifically the A3090, providing a DPI/CPI range of 800/1600/3200/4000dpi. It uses a USB connection with a 1.8m braided cable. It weighs in at 99g without the cable and is approximately 126.6 x 74 x 43.2 mm (LxWxH).
Legendary Ergonomic Design & 4000dpi of Gaming Optical Precision. Sharing the same legendary ergonomic design of MeduZa, the right-hander-oriented Cyclops is perfect for the palm and claw grip gamers that demand total control and comfrot. Covered with anti-slip coating, 4 levels of on-the-fly DPI LED-indicated adjustment, minimized lift-off distance, gaming-grade 4000dpi optical sensor and instant 400dpi sniper button, Cyclops has the perfect balance between control and speed.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | Anti-slip |
| Software | No |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | A3090 |
| Processor | |
| Lift off distance | 1.5mm |
| DPI/CPI | 800/1600/3200/4000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126.6 x 74 x 43.2 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 99g |