The Blade by Epic Gear uses an Optical sensor, specifically the A3050, providing a DPI/CPI range of 2000dpi. It uses a USB connection with a 1.8m Braided cable. It weighs in at 93g without the cable
Control Focused Ergonomics & Gaming Grade Optical Precision - The ergonomic design of the right-hand-oriented Blade is perfect for the palm and claw grip gamers that demand total control. Featuring anti-slip coating, 10 levels of on-the-fly DPI LED-indicated adjustment, minimized lift-off distance and gaming-grade optical sensor, Blade is the ultimate weapon of choice when it comes to control and precision.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m Braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | Anti-Slip |
| Software | No |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | A3050 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 2000dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 93g |