The Tizona G2N by Tesoro is a TenKeyLess keyboard with 87 keys, which uses Mechanical, 45g force switches. The Tizona G2N keyboard uses a USB connection, with a 1.55m, braided, detachable cable. It weighs in at 970g, and is 376 x 154 x 24 mm [LxWxH].
Tizona is the sword carried by El Cid which was used to fight the Moors in Spain. It is now one of Spain's most cherished relics.
Tizona equips with Gaming-Grade mechanical Key switches, and switchable USB 6-Nkey / Full-Nkey rollover capability. Three Thumbs hot keys can easily launch your browser, media player, and Outlook under PC-mode. When in G-mode, by default the thumbs keys will mapped to H1: Num/, H2: Num* and H3: Num-. Gamer now could have the option to remap their game key directly into these 3 dedicated hot keys. A useful smart convenient extension for gamers is the included DC-In Jack that will provide additional power for Tizona two USB 2.0 ports (up to 500 mA per port).
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.55m, braided, detachable |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Mechanical, 45g force |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6-NKey and Full-NKey |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 970g |
| Dimension (LxWxH) | 376 x 154 x 24 mm |