The Aquila X5 by Armaggeddon uses an Optical sensor, specifically the A3050, providing a DPI/CPI range of 500/1000/1500/2000CPI. This results in a tracking speed of 160ips, and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection with a 1.8m cable.
By combining beauty and ergonomic, the Aquila X5 was born. Equipped with an optical sensor of up to 4000 CPI and 7 macro-able buttons with 128KB on-board memory to store up to 7 macros in 5 available profiles. The X5 beauty shines as the 4 adjustable light effects in accordance to the 4 adjustable on-the-fly CPI level. Who says you can't have the best of both world.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | 7 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | A3050 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 500/1000/1500/2000CPI |
| Memory Size | 128KB |
| Max tracking speed | 160ips |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 125Hz/250Hz/500Hz/1000Hz polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 6600fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 4 - Red, Green, Blue or Pink |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 130 x 68.12 x 43mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |