The Alien G9X by Armaggeddon uses an Optical sensor from PixArt, specifically the 3305, providing a DPI/CPI range of 400/800/1600/3200CPI, and a maximum acceleration of 20G. It uses a USB connection with a 1.8m cable.
The Alien G9X is an optical gaming mouse with 6 Macro-able buttons developed based on gamer feedback. It comes with extra-large Teflon mousefeet for a faster and smoother glide, and its rubberized finishing enhances the grip and comfort for long hours of usage.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | 7 |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black with Red, Blue, Grey Or Yellow |
| Ambidextrous | No |
| Coating | Rubberised |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | 7 levels |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3305 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400/800/1600/3200CPI |
| Memory Size | 512KB |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | 20G |
| Polling Rate Wired | 125Hz/500Hz/1000Hz polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 6600fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 125 x 82 x 40mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |