The Mikoyan FoxBat by Armaggeddon uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PAW3395DK, providing a DPI/CPI range of 400, 800, 1600, 3200 CPI. This results in a tracking speed of 70IPS, and a maximum acceleration of 30G. It uses a USB connection with a 1.8m durable nylon cord cable.
The Mikoyan FoxBat is a fighter-jet-inspired design, reflected in its clean-cut styling. Holds a reliable optical engine with a 4-level adjustable CPI system and 5 Macro-able buttons with 2-way scroll.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m durable nylon cord |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No |
| Coating | rubberized coating |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | 9-level weight management system |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW3395DK |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400, 800, 1600, 3200 CPI |
| Memory Size | 64KB |
| Max tracking speed | 70IPS |
| Max acceleration | 30G |
| Polling Rate Wired | 125/500/1000Hz polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | 3600fps |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | Pulse |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 70 x 123 x 38mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | |