The G9x by Logitech uses a Laser sensor from Avago, specifically the ADNS-S9500, providing a DPI/CPI range of 200 to 5700dpi.. It uses a USB connection with a 2m, braided cable. It weighs in at 156 g grams with the cable, has Yes, 4 x 7g and 4 x 4g weights and is approximately 109.8 x 80.2 x 38.9 mm (LxWxH).
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 in Hardware, 30 in software |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m, braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | SetPoint |
| Compatible OS | |
| Weights | Yes, 4 x 7g and 4 x 4g |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-S9500 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 to 5700dpi |
| Memory Size | Yes, size not stated |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 109.8 x 80.2 x 38.9 mm |
| Weight (grams) | 156 g |
| Weight w/o cable | |