The G100s by Logitech uses an Optical sensor from AM010 N1301T/N1303T, providing a DPI/CPI range of 250 dpi - 2500 dpi. This results in a tracking speed of up to 120 inches, and a maximum acceleration of 20 G. It uses a USB connection. The G100s is considered to be an ambidextrous mouse.
Specification | |
| No. of Buttons | 3 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 0 |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | AM010 N1301T/N1303T |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 250 dpi - 2500 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | up to 120 inches |
| Max acceleration | 20 G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | No |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 116.75 x 62.50 x 38.34 mm |
| Weight (grams) | 110.5 g |
| Weight w/o cable | |