The G600 MMO by Logitech uses a Laser sensor from Avago, specifically the ADNS-9800 / S9808, providing a DPI/CPI range of 200 - 8200dpi. This results in a tracking speed of 160ips, and a maximum acceleration of 30g. It uses a USB connection with a 2m braided cable. It weighs in at 133g grams with the cable and is approximately 118 x 75 x 41mm (LxWxH).
Put immediate access to all 12 primary MMO skills under your thumb. The unique dual-dish design of the thumb panel was developed with direct input from both MMO gamers and leading MMO game developers. Field-testing led to two carefully positioned sets of six buttons, helping to reduce both learning time and action timings. And the actuation force is carefully tuned to minimize misclicks.
Specification | |
| No. of Buttons | 20 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 3 |
| Connection | USB |
| Cable length | 2m braided, USB Type-A |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | Logitech Gaming Software |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | Avago |
| Model | ADNS-9800 / S9808 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 - 8200dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 160ips |
| Max acceleration | 30g |
| Polling Rate Wired | 1ms, 1000Hz polling |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16 million |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 75 x 41mm |
| Weight (grams) | 133g |
| Weight w/o cable | |