The Oil King switch is the newest mechanical linear switch that features a Nylon PA66 upper housing, a housing base made of secret black Ink housing material, and a POM stem. The stem in the upper housing is fantastic with ultra-stability and almost no wobbliness. Compared to CJs, it has a deeper patch sound.
| Kind | Mechanical |
| Type | Linear |
| Profile | |
| Operation Force | 55 +/-5 gf |
| Bottom out Force | |
| Pre-Travel | 2.0 +/-0.6 mm |
| Total Travel | 4.0 mm Max. |
| Spring | 20 mm |
| Sound Level | Low |
| Operation Life | Up to 60M cycles |
| Suitable For | Gaming/Office |
| Finger Strike Feeling | Vertical, strong pressing force, hard rebound |
Housing | |
| Stem | POM, MX stem |
| Upper Housing | Nylon PA66 |
| Housing Base | Proprietary |
| Spring Material | Spring steel |
| Mounting Pins | 5-Pin switch |
| Lubrication | Lubed version |
| SMD LED Support | Yes (only support unraised SMD-LED) |
| Initial magnetic flux | |
| Bottom-out magnetic flux | |