An advanced gaming mouse with LIGHTSPEED and Bluetooth dual-wireless connectivity, LIGHTFORCE hybrid switches, HERO 25K precision tracking, and reliable construction - made available for all.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 onboard |
| Connection | Wireless |
| Cable length | 1.8 m |
| Wireless | 2.4GHz Lightspeed Wireless, Bluetooth |
| Battery Type | Rechargable AA Battery |
| Battery Life | |
| Battery Life | Constant motion 300+ hrs with LIGHTSPEED Wireless, 600+ with Bluetooth |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | No, Right-handed |
| Coating | |
| Software | Logitech G Hub |
| Compatible OS | Windows, MacOD, Android, iOS, Chrome OS |
| Compatible OS | Windows, MacOD, Android, iOS, Chrome OS |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | hybrid optical-mechanical |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | HERO 25K |
| Model | |
| Processor | 32-bit ARM |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 100 - 25,600 dpi |
| Memory Size | 1 OOB |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | None |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 64 x 39 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 68g PowerPlay, 86g with AA battery |