Enjoy the benefits of perfect gaming with the Rexus ARKA III Gaming Mouse which is designed to provide comfort for both right and left handed players. With smooth glide technology that uses PTFE mouse feet and paracord cable, you will experience a gaming experience that increases your precision and control.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 50cm, USB Type-C to Type-A |
| Wireless | 2.4Ghz |
| Battery Type | 400mAh, up to 40 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Black or White |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Huano |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | 3325 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 10000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 500Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 127.3 x 66.6 x 38.3mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 57.7g |