The Ultra Custom series aims to bring toolless customization of top tier performance gaming gear. Featuring the latest patented sensor adjustment technology to fine-tune to your specific preferences. From front-to-back sensor positions, offering up to 14% of through-put (speed and accuracy) and reduces path deviation while aiming up to 23%
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | USB Type-C to Type-A |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | |
| Battery Life | 112 hours office user, 50 hours gaming, 2 hour full recharge |
| Colourway | Customizable |
| Ambidextrous | Yes, Symmetrical |
| Coating | |
| Software | Yes, driver software available |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh 8.0 |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100% PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW 3370 |
| Processor | Custom |
| Lift off distance | 1mm |
| DPI/CPI | 50 - 19000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 125Hz / 250Hz / 500Hz / 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 60 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 71 g - 78 g |