This is an ultra-lightweight gaming mouse weighing just 55g, available in several colors including Frosty Mint, Frosty Purple, White, Black, and a Retro colorway. It offers both wired and wireless connectivity, using a 2.4GHz wireless connection and coming with a 1.8m USB-A to USB-C EZcord Pro cable for charging.
The mouse features high-performance specifications, including a PixArt 3395 optical sensor capable of up to 26,000 DPI, with a maximum tracking speed of 650 IPS and 50G acceleration. It uses premium Kailh GM 8.0 switches and PTFE feet for smooth gliding. The battery can last up to 75 hours, varying based on the selected refresh rate (125/500/1000 Hz).
Design-wise, it's a symmetrical right-handed mouse with a matte surface coating and compact dimensions of 118 x 60.5 x 38.5 mm. It features 5 buttons and maintains a minimalist approach with no RGB lighting, customization software, or adjustable weights.
The M8 Wireless is not your standard symmetrical mouse. With a button height as low as 4 millimeters at the front, it allows you to move your fingers closer to the pad for more precision in every swipe.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8 m Xtrfy EZcord Pro USB-A to USB-C - Charge only |
| Wireless | 2.4 GHz |
| Battery Type | 300 mA up to 75 hours based on refresh rate |
| Battery Life | |
| Colourway | Frosty Mint, Frosty Purple, White, Black or Retro colorway |
| Ambidextrous | Right-handed Symmetrical |
| Coating | Matte Surface |
| Software | None |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 8.0 |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | 3395 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 to 26 000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 125/500/1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | N/A |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 60.5 x 38.5 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 55 g |