The Logitech PRO X TKL is a TenKeyLess keyboard featuring 87 keys, accompanied by a 1.8m USB A to C cable for connectivity. Supported by Logitech G Hub software, the keyboard offers Per Key RGB backlighting with customizable effects accessible through the software. Weighing in at 1010g, it has a streamlined design with dimensions of approximately 352 x 150 x 34 mm (LxWxH).
The next evolution of the PRO keyboard, delivering the championship-trusted performance and reliability of LIGHTSPEED wireless with a tenkeyless form factor designed for the highest level of competitive play.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Yes, Dedicated |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cord Length | 1.8m USB A to C |
| Wireless | Lightspeed, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | up to 50 hours |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Tactile, Clicky, Linear |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | Logitech G Hub |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per Key RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1010g |
| Dimension (LxWxH) | 352 x 150 x 34 mm |