The ASUS ROG Azoth is a compact TenKeyLess keyboard featuring 81 keys and equipped with hot-swappable ROG NX mechanical switches. It supports both wired and wireless connections and comes with a 2m USB Type A to C braided cable. The keyboard is compatible with Armoury Crate software, offering per-key RGB backlighting with customizable effects via the software. It weighs 1186g (excluding the cable) and has dimensions of 326 x 136 x 40 mm (LxWxH) with PBT keycaps.
ROG Azoth gaming custom keyboard with 75 keyboard form factor, gasket mount, three-layer dampening foam and metal top cover, highly customizable with hot-swappable pre-lubed ROG NX mechanical switches, ROG keyboard stabilizers, PBT doubleshot keycaps and lube kit, tri-mode connection with 2.4 GHz SpeedNova technology, OLED display, three-way control knob, three tilt angles, and Mac support
Specification | |
| No. of Keys | 81 |
| No. of Macro Keys | Via Software |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | 6 onboard |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cord Length | 2M USB type A to C braided cable |
| Wireless | 2.4GHz, Bluetooth 5.1 |
| Battery Type | |
| Battery Life | 130 hrs without light |
| USB Report rate | 1000 Hz |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Hot-swappable ROG NX mechanical switches |
| Key Caps | PBT doubleshot |
| Switch lube | Bundled essentials including Krytox GPL-205-GD0 lubricant to get beginners started on keyboard DIY |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | N Key Rollover |
| Software | Armoury Crate |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per Key RGB |
| Lighting Effect | Via software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1186g PBT keycaps without cable |
| Dimension (LxWxH) | 326 x 136 x 40 mm |