AORUS M6 boasts an enthusiast-grade 26000 DPI optical sensor, capable of 650ips and 50G acceleration, that gives you the ultimate accuracy for competitive gaming. Adjustability in 50 DPI increments further allows you to make a seamless transition from your old mouse by fine-tuning the level that precisely fits your play style.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cable length | 1.8m paracord charging cable (Type-C to Type-C) |
| Wireless | 2.4GHz |
| Battery Type | Up to 74 hours |
| Battery Life | |
| Colourway | Matte Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Gigabyte Control Center |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 50 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3395 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50~26000dpi with 50dpi increments (Default: 800/1600/3200/6400 dpi) |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 650IPS |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 125/ 500/ 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | Yes |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Via software |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126.6 x 66.8 x 38.3 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 74g +- 5% |