From the Aurora Collection, G715 is a gaming-grade LIGHTSPEED wireless and Bluetooth keyboard designed for comfort with included cloud-soft palm rest. Fully equipped with RGB lighting and your choice of GX mechanical switches. Comes in White Mist. Colorway accessories sold separately.
Specification | |
| No. of Keys | 87 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Dedicated |
| Palm Rest | Yes |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | Wired, Wireless |
| Cord Length | 1.8 m USB Type-C to USB-A |
| Wireless | LIGHTSPEED wireless, Bluetooth |
| Battery Type | |
| Battery Life | 25hrs |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Mechanical GX switches |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | |
| Software | G HUB |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Per Key RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 976g |
| Dimension (LxWxH) | 370.6 x 157 x 37.2 mm |