The G PRO X League of Legends by Logitech is a Stereo channel gaming headset, which uses a 50 mm, Neodymium driver. It uses a 3.5mm Analog or USB connection with a 2 m cable. This delivers a frequency response of 20 Hz - 20 KHz and a sensitivity of 91.7 dB SPL @ 1 mW & 1 cm. It also has a Cardioid (Unidirectional) microphone with a frequency response of 100 Hz-10 KHz. And only weighs in at 320 g.
Meet an exclusive edition of our PRO X Gaming Headset. We clad it in iconic League of Legends colors, so you can fully immerse into your favorite game. And we ensured crystal clear audio and pro-grade comms for killer League of Legends performance.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 320 g |
| Channels | Stereo |
| Connection | 3.5mm Analog or USB |
| Cable Length | 2 m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | No |
Driver | |
| Size | 50 mm, Neodymium |
| Type | |
| Impedance | 35 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 KHz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 91.7 dB SPL @ 1 mW & 1 cm |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Cardioid (Unidirectional) |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | 100 Hz-10 KHz |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | 6 mm |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |