The Emix H20 by XPG, which uses a 50mm driver. It uses a USB connection with a 2.2m cable. This delivers a frequency response of 20 - 20k Hz and a sensitivity of 106dB. It also has a Omnidirectional microphone. And only weighs in at 305g.
With virtual 7.1 surround sound, the EMIX H20 will help heighten your situational awareness. Hear your friends and foes alike, whether in front of or behind you, and never be caught off guard.
Specification | |
| Software | |
| Weight (grams) | 305g |
| Channels | |
| Connection | USB |
| Cable Length | 2.2m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Driver | |
| Size | 50mm |
| Type | |
| Impedance | |
| Frequency Response | 20 - 20k Hz |
| Max. input power | 5V/200mA |
| Sensitivity at 1KHz | 106dB |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Omnidirectional |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |