The Sabre RGB Pro Champion Ultra-Light (AP) by Corsair uses an Optical sensor from PixArt, specifically the PMW3392, providing a DPI/CPI range of 18,000 DPI. It uses a USB connection with a 2.1m Drag-Reducing Paracord cable. It weighs in at 74g without the cable and is approximately 129 x 70 x 43 mm (LxWxH).
The CORSAIR SABRE RGB PRO Gaming Mouse is designed with feedback from esports pros, weighing an ultra-light 74g and equipped with a drag-reducing flexible paracord cable for responsive, unhindered movements.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 2.1m Drag-Reducing Paracord |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | iCUE |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 50M L/R Click |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PMW3392 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 18,000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | Selectable 8000Hz/ 4000Hz/ 2000Hz/ 1000Hz/ 500Hz/ 250Hz/ 125Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 2 Zone RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 129 x 70 x 43 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 74g |