The Ultra Custom Symm 2 by Pwnage uses an Optical sensor, specifically the pmw 3389, providing a DPI/CPI range of 200 - 16000 DPI. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses a USB connection with a 1.8 m Paracord Flexible Cable cable. It weighs in at 55 - 82 g without the cable and is approximately 118 x 60 x 38 mm (LxWxH).
The Ultra Custom has been engineered for performance and customization. Easily customize your mouse without the need for any tools. Get Ultra Custom weight down to as low as 68g.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8 m Paracord Flexible Cable |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | |
| Colourway | Custom |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | Matte |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 8.0 Black |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | pmw 3389 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 - 16000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Lightning |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 60 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 55 - 82 g |