The Ultra Custom Wireless Symm 2 by Pwnage uses an Optical sensor, specifically the paw 3370, providing a DPI/CPI range of 50 - 19000 DPI. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40 G. It uses a USB, Wireless connection with a 2 m / 6.5 ft cable. It weighs in at 66 - 75g without the cable and is approximately 118 x 60 x 38 mm (LxWxH).
The Ultra Custom has been engineered for performance and customization. Easily customize your mouse without the need for any tools. Get the Ultra Custom weight down to as low as 66g.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | 2 m / 6.5 ft |
| Wireless | 2.4Ghz |
| Battery Type | Office Mode: 180 Hrs Gaming Mode: 80 Hrs Full recharge in 2 Hr |
| Battery Life | |
| Colourway | Custom |
| Ambidextrous | Symectrical, Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 8.0 Black |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | paw 3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 - 19000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | 125 / 250 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Lightning |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 60 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 66 - 75g |