The Ultra Custom Wireless Symm 1 Gen 2 by Pwnage uses an Optical sensor, specifically the paw 3370, providing a DPI/CPI range of 50 - 19000 DPI. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40 G. It uses a USB, Wireless connection with a Type-C 1.8 m / 5.9 ft cable. It weighs in at 70 - 79g without the cable and is approximately 120 x 60 x 38mm (LxWxH).
The Ultra Custom series aims to bring toolless customization of top tier performing gaming gear.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB, Wireless |
| Cable length | Type-C 1.8 m / 5.9 ft |
| Wireless | 2.4Ghz |
| Battery Type | Office Mode: 180 Hrs Gaming Mode: 80 Hrs Full recharge in 2 Hr |
| Battery Life | |
| Colourway | Custom |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Kailh GM 8.0 |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | paw 3370 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50 - 19000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | 125 / 250 / 500 / 1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 60 x 38mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 70 - 79g |