The Ultra Custom Wireless Ergo by Pwnage uses the Pixart PAW3335 Optical sensor, this provides a DPI range of 200 - 16000 DPI. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 40 G. It uses a USB Type-C or Wireless connection with a 2 m / 6.5 ft Paracord cable. It weighs in at 68 - 73 g without the cable and is approximately 120 x 66 x 42 mm (LxWxH).
The Ultra Custom has been engineered for performance and customization. Easily customize your mouse without the need for any tools. Get the Ultra Custom Wireless weight down to as low as 65g.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB Type-C, Wireless |
| Cable length | 2 m / 6.5 ft Paracord |
| Wireless | not stated |
| Battery Type | Office Mode 66 Hrs, Gaming Mode 40 Hrs, 1 Hr Full recharge |
| Battery Life | |
| Colourway | Customisable |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Yes |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 20M Clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | PAW3335 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 200 - 16000 DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 40 G |
| Polling Rate Wired | 125 / 250 / 500 / 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Lightning |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 66 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 68 - 73 g |