The K4 TKL LITE by Xtrfy is a TenKeyLess keyboard with 88 keys, which uses Outemu Red switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The K4 TKL LITE keyboard uses a USB connection, with a 2 m, braided cable. And has White backlighting. It weighs in at 1.05kg, and is 356 x 141 x 39 mm [LxWxH].
The essentials of Xtrfy's Major-winning keyboards in a new, straightforward package. The K4 Lite gives you what you need to step your game up. With less frills and pro-grade durability, this keyboard is built to perform.
Specification | |
| No. of Keys | 88 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 2 m, braided |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | No |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Outemu Red |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 100% Anti-Ghosting, full N-key rollover |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | White |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1.05kg |
| Dimension (LxWxH) | 356 x 141 x 39 mm |