The H1 comes with two interchangeable microphones. The Pro mic is designed for the big stages and fine-tuned for the perfect passive noise cancellation, filtering out the voices of fellow gamers and other ambient sounds. For allround use, the Casual mic makes sure you'll be heard loud and clear.
Specification | |
| Software | No |
| Weight (grams) | 350 g, 380 g with mic |
| Channels | |
| Connection | Single or Dual 3.5 mm (adapter included) / SC1 USB sound card (included) |
| Cable Length | Braided, 1.2 m. 2 m extension. 0.2 m adapter. 0.2 m USB adapter (external sound card). |
| Wireless | No |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | No |
| Lighting Effect | N/A |
Driver | |
| Size | 60 mm |
| Type | |
| Impedance | 35 Ohm |
| Frequency Response | 5 - 30 000 Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | 97dBSPL @ 1kHZ, 15mW |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Pro mic (supercardioid) + Casual mic (cardioid), interchangeable. |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | Pro mic: 40–20 000 Hz. Casual mic: 45–18 000 Hz. |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | Yes |
| Noise Cancelling | |