The Harpe by Tesoro is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Kailh switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Harpe keyboard uses a USB connection, with a 1.8m cable. And has Blue LED illumination backlighting. It weighs in at 1240g, and is 400 x173 x 40 mm [LxWxH].
Harpe optimized full 104/105 keys in a compact design, featuring smart key reassignment and blue led lighting.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | |
| Connection | USB |
| Cord Length | 1.8m |
| Wireless | No |
| Battery Type | No |
| Battery Life | N/A |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | |
| Key Switches | Kailh |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6 key Rollover |
| Software | |
| Compatible OS | |
Lighting | |
| Colour Options | Blue LED illumination |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1240g |
| Dimension (LxWxH) | 400 x173 x 40 mm |