The M42 RGB by Xtrfy uses an Optical sensor from Pixart, specifically the 3389, providing a DPI/CPI range of 400 to 16000. This is combined with a ARM 32-bit microcontroller. This results in a tracking speed of 400 IPS, and a maximum acceleration of 50 G. It uses a USB connection. It weighs in at 59 g without the cable and is approximately 118 x 63 x 38 mm (LxWxH).
Ultra-light construction. State-of-the-art components. And a symmetrical shape with interchangeable parts that let you adjust its size. The M42 is designed to be the perfect fit for any gamer.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type A - Xtrfy EZcord |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black, White, Light Blue, Pink & Retro |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | No |
| Compatible OS | Windows / Mac OSX |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 20M(OF) |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | 100 % PTFE |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3389 |
| Processor | ARM 32-bit microcontroller |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 to 16000 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 400 IPS |
| Max acceleration | 50 G |
| Polling Rate Wired | 125/500/1000 Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118 x 63 x 38 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 59 g |