The Clutch GM50 by MSI uses an Optical sensor - the PMW-3330, providing a DPI/CPI range of 400 to 7200 and is adjustable in 100dpi increments. It uses a USB 2.0 Gold plated connection with a 2m cable. It weighs in at 87g without the cable and is approximately 120 x 67 x 42 mm (LxWxH).
Perfect for rapid movements and clicks thanks to lightweight design and highly durable gaming switches rated for 20 million clicks.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB 2.0 Type-A Gold plated 2m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Gaming Center |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Palm, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PMW-3330 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400, max: 7200 - in 100dpi increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 8ms/4ms/2ms/1ms (Default) |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 120 x 67 x 42 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 87g |