The Clutch GM30 from MSI uses an Optical sensor - the PAW-3327. This provides a DPI/CPI range of 400 to 6200. It uses a USB 2.0 connection with a 2m cable. It weighs in at 98g without the cable and is approximately 128 x 62 x 35mm (LxWxH).
Incredibly fast & precise tracking is provided by the PixArt PAW3327 optical sensor, which supports up to 6200 DPI and 1000Hz polling rate. Combined with OMRON switches rated for over 20 million clicks, the GM30 can endure years of intensive gaming.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB 2.0 Type-A 2m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Symmetrical Right Handed |
| Coating | |
| Software | Dragon Center |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | |
| Model | PAW-3327 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6200 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz , 125/250/500/1000(Default)Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB Mystic Light |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 128 x 62 x 35mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 98g |