The Clutch GM20 Elite by MSI has the PAW-3309 Optical sensor from PixArt, providing a DPI/CPI range of 400 to 6400. It uses a USB 2.0 connection with a 2m cable. It weighs in at 98 +/- 3 g without cable, has 1 x 5g, 2 x 3g weights and is approximately 129.5 x 83.2 x 41.2 mmn (LxWxH).
The right-handed ergonomic design and dragon-scale anti-slip texture not only provide gamers a better grip when in-use but also offer better comfort during those long intensive gaming sessions.
Specification | |
| No. of Buttons | 6 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wored |
| Cable length | USB 2.0 Type-A 2m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | Right Handed |
| Coating | |
| Software | Dragon Center |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | 1 x 5g, 2 x 3g |
| Switch (L/R) | OMRON |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Palm, Claw |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | PixArt |
| Model | PAW-3309 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | 1000Hz / 1ms |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 129.5 x 83.2 x 41.2 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 98 +/- 3 g |