The Renga Boost by Roccat is a Stereo channel gaming headset, which uses a 50mm neodymium driver. It uses a 2 x 3.5mm connection This delivers a frequency response of 20 ~ 20000Hz. It also has a microphone, and only weighs in at 210 g.
The Renga is built for gamers who demand more from their headphones. With multi-platform support and 50mm drivers for deep bass, its rich sound is perfect for gaming, music, movies and more. Its ergonomic headband and ear cushions guarantee comfort for undivided in-game focus.
Specification | |
| Software | N/A |
| Weight (grams) | 210 g |
| Channels | Stereo |
| Connection | 2 x 3.5mm |
| Cable Length | |
| Wireless | N/A |
| Battery Type | N/A |
| Battery Life | |
| Colourway | |
Lighting | |
| Colour Options | None |
| Lighting Effect | N/A |
Driver | |
| Size | 50mm neodymium |
| Type | |
| Impedance | 32 Ohms |
| Frequency Response | 20 ~ 20000Hz |
| Max. input power | |
| Sensitivity at 1KHz | |
Microphone | |
| Pick-up Pattern | Not stated |
| Impedance | |
| Sensitivity at 1KHz | |
| Frequency Response | |
| Signal-to-Noise Ratio | |
| Capsule Size | |
| Detachable | |
| Noise Cancelling | |