The Vigor GK30 by MSI is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Plunger switches. The keyboard has media keys which are accessible via function keys. The Vigor GK30 keyboard uses a USB Gold Plated connection, with a 1.8m cable. It is supported by Dragon Center software. And has RGB backlighting with Steady, Breath, Wave, Radar, Ripple, Ractive and Custom effects. It weighs in at 1042 g, and is 438 x 157 x 38mm [LxWxH].
Mechanical-like plunger switches with 3-part construction provides a crisp typing experience with over 12 million life span.
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | No |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A Gold Plated 1.8m |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Plunger |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6 Keys Rollover, 20 Keys Anti-Ghosting |
| Software | Dragon Center |
| Compatible OS | Windows |
Lighting | |
| Colour Options | RGB |
| Lighting Effect | Steady, Breath, Wave, Radar, Ripple, Ractive and Custom |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1042 g |
| Dimension (LxWxH) | 438 x 157 x 38mm |