The Vigor GK40 by MSI is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Membrane switches. The Vigor GK40 keyboard uses a USB connection, with a 1.5 m Braided Fiber cable. It is supported by MSI Mystic light software. And has 6-region RGB illumination backlighting with 8 light effects effects. It weighs in at 1056 g, and is 472 x 207 x 39 mm [LxWxH].
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | Integrated |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A 1.5 m Braided Fiber |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Membrane |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 6-Key Rollover |
| Software | MSI Mystic light |
| Compatible OS | Windows |
Lighting | |
| Colour Options | 6-region RGB illumination |
| Lighting Effect | 8 light effects |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 1056 g |
| Dimension (LxWxH) | 472 x 207 x 39 mm |