The Interceptor DS4100 by MSI is a Full sized keyboard with 104 keys, which uses Low-Profile Membrane switches. The Interceptor DS4100 keyboard uses a USB gold plated connection, with a 1.8 m Braided Fiber cable. And has 7 Colors Backlighting. It weighs in at 620 g, and is 452 x 201 x 18 mm [LxWxH].
Specification | |
| No. of Keys | 104 |
| No. of Macro Keys | |
| Media Keys | Via Function Keys |
| Palm Rest | Integrated |
| Profiles | |
| Processor | |
| Memory Size | |
| Colourway | Black and Red |
| Connection | Wired |
| Cord Length | USB Type-A gold plated, 1.8 m Braided Fiber |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| USB Report rate | |
| Wireless Report rate | None |
| Key Switches | Low-Profile Membrane |
| Key Caps | |
| Switch lube | |
| USB Passthrough | No |
| Audio Passthrough | No |
Features | |
| Anti-ghosting | 19-Key Rollover |
| Software | |
| Compatible OS | Windows, Mac |
Lighting | |
| Colour Options | 7 Colors Backlighting |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Weight (grams) | 620 g |
| Dimension (LxWxH) | 452 x 201 x 18 mm |