The Aorus M4 by Aorus uses an Optical sensor from Pixart, specifically the 3988, providing a DPI/CPI range of 50~6400dpi with 50dpi increments. This results in a tracking speed of 200 ips, and a maximum acceleration of 50G. It uses a USB connection with a 1.8m matte black PVC cable. The Aorus M4 is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 98g +- 5% grams with the cable and is approximately 122.4 x 66.26 x 40.05 mm (LxWxH).
The symmetrical design of the AOURS M4 is designed for both hands. It is comfortable for either hand, due to the perfect weight-balanced design, ergonomic shape and 2 pairs of side buttons.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | Wired |
| Cable length | USB Type-A 1.8m matte black PVC |
| Wireless | None |
| Battery Type | None |
| Battery Life | None |
| Colourway | Matte Black |
| Ambidextrous | Yes, Symmetrical |
| Coating | |
| Software | AORUS Engine |
| Compatible OS | Windows |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | Claw, Fingertip |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Pixart |
| Model | 3988 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50~6400dpi with 50dpi increments |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 200 ips |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 125/ 500/ 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | None |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | No |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 16.7M colours |
| Lighting Effect | Via Software |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 122.4 x 66.26 x 40.05 mm |
| Weight (grams) | 98g +- 5% |
| Weight w/o cable | |