The Radium FF by Rantopad uses an Optical sensor from Avago, specifically the A3090, providing a DPI/CPI range of 3500DPI. This results in a tracking speed of 60ips, and a maximum acceleration of 20g. It uses a USB Gold plated connection with a 2m braided fiber cable. It weighs in at 100g without the cable and is approximately 131 x 68 x 40 mm (LxWxH).
Simple and practical function design - pure. The Radium FF professional gaming mouse does not have many fancy functions. From the perspective of the player, it returns to the initial game requirements, the simple 5-key design, and the practical DPI and refresh rate adjustment switch at the bottom of the mouse.
Specification | |
| No. of Buttons | 5 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB Gold plated |
| Cable length | 2m braided fiber |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Yes, symmetrical design |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | No |
| Switch (L/R) | Omron 7N |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical |
| Brand | Avago |
| Model | A3090 |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 3500DPI |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 60ips |
| Max acceleration | 20g |
| Polling Rate Wired | 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 131 x 68 x 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 100g |