The MorphA by Epic Gear uses an Optical IR LED sensor, providing a DPI/CPI range of 6400dpi . This results in a tracking speed of 200ips, and a maximum acceleration of 50G . It uses a USB gold plated connection with a 1.8m braided cable. The MorphA is considered to be an ambidextrous mouse. It weighs in at 110g without the cable, has 5g x 4 weights, 20g total weights and is approximately 126.5 x 66.5 x 40mm (LxWxH).
Every line and every curve of the symmetrically shaped, right-handed MORPHA, is designed for extreme support and balanced grip. The separated button-cover design provides absolute clicking precision and feedback, while the adjustable weight system provides hassle-free flexibility of adjusting MORPHA to the preferred weight and balance.
Specification | |
| No. of Buttons | 7 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | 5 |
| Connection | USB gold plated |
| Cable length | 1.8m braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | |
| Ambidextrous | Yes |
| Coating | |
| Software | |
| Compatible OS | |
| Weights | 5g x 4 weights, 20g total |
| Switch (L/R) | |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Optical IR LED |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | Adjustable |
| DPI/CPI | 6400dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | 200ips |
| Max acceleration | 50G |
| Polling Rate Wired | 125Hz to 1000Hz |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | Customizable RGB LED colors |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 126.5 x 66.5 x 40mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 110g |