The ROG GX860 Buzzard by ASUS uses a Laser sensor, providing a DPI/CPI range of 50~8200 dpi. It uses a USB connection with a 1.8m Braided cable. It weighs in at 98 g without the cable and is approximately 118.2 x 68.4 x 40 mm (LxWxH).
ROG GX860 features LED accents that switch between three striking colors (red, orange, green) to indicate current settings so you know that it's ready for battle. Easy-to-use software helps you set up new profiles easily, optimizing your GX860 for your next adventure.
Specification | |
| No. of Buttons | 8 |
| No. of Macro Keys | |
| No. of Game Profiles | |
| Connection | USB |
| Cable length | 1.8m Braided |
| Wireless | |
| Battery Type | |
| Battery Life | |
| Colourway | Black |
| Ambidextrous | No |
| Coating | |
| Software | ROG Software |
| Compatible OS | |
| Weights | |
| Switch (L/R) | Omron 5 million clicks |
| Switch Side | |
| Feet / Skates | |
| Encoder | |
| Grip Style | |
Sensor | |
| Type | Laser |
| Brand | |
| Model | |
| Processor | |
| Lift off distance | |
| DPI/CPI | 50~8200 dpi |
| Memory Size | |
| Max tracking speed | |
| Max acceleration | |
| Polling Rate Wired | |
| Polling Rate Wireless | |
| FPS | |
| NVIDIA Reflex | |
| Angle Snapping | |
Lighting | |
| Colour Options | 3 way profile indicator Red, Orange, Green |
| Lighting Effect | |
Dimensions & Weight | |
| Size | |
| Dimension (LxWxH) | 118.2 x 68.4 x 40 mm |
| Weight (grams) | |
| Weight w/o cable | 98 g |